Türi kultuurikeskuses kõlab puhkpillimuusika!

8. veebruarist kuni 11. veebruarini toimub Türil V puhkpillinädal, mille viib läbi dirigent Bjørn Morten Kjœrnes Norrast.

Puhkpillinädala eesmärk on tõsta orkestrimängu taset, rikastada repertuaari ja pakkuda kuulajatele muusikalist naudingut.
21. septembril 1991 sõlmisid koostöölepingu Drøbaki linn Norrast, Frogn’i kommuunist ja Türi linn. Sellest ajast on pärit hea kontakt ja koostöö helilooja, arranžeerija, õpetaja, kirjastaja ja dirigendi Bjørn Morten Kjœrnesiga, kes töötas aastatel 1990-1996 Ås’i kultuurikooli direktorina, asutas 1993. aastal ka Drøbakisse kultuurikooli, mida ta juhtis samuti aastani 1996. Perioodil 1996-2010 oli ta toimetaja muusikakirjastuses Warner/Chappell Music Norway AS ja Norsk Noteservice AS ning tegi Euroopa muusikahariduse edendamisele suunatud kaastööd firmale Warner Bros. USA-st. 2010-2015 töötas ta taas koolijuhina ja sedapuhku Ski kultuurikooli direktorina.
Bjørn Morten Kjærnes on Norras enim kirjastatud puhkpillimuusika helilooja ja arranžeerija. Ta on saanud kõrghariduse Oslo Muusikaakadeemias algul muusikaõpetaja, hiljem magistrantuuris kompositsiooni erialal. Heliloojana on teda alati inspireerinud kuulmisel põhinev serialism ja tema muusikat kuulates on nauditavad tugevad mõjutused džässist.
Türi Muusikakooli ja Bjørn Morten Kjœrnesi esimene kokkusaamine toimus 1992. aasta suvel, kui Norra kultuurikool külastas Türi linna. 1996. aastal käis dirigent puhkpillilaagrit läbi viimas Eesti Noorte Puhkpilliorkestriga. Orkester Türi asutamisest saadik on ta olnud dirigendiks ja heaks konsultandiks meie mängijatele kokku kolmel korral (2003, 2004, 2007), neljanda puhkpillinädala (2010) viis läbi dirigent Kjell Olav Martinsen Norrast.
Täna on Bjørn Morten Kjœrnes 55-mängijaga orkestri Oppegård Janitsjar dirigent, mis kuulub 50-ne parima Norra puhkpilliorkestri hulka ja 35-liikmelise puhkpilliorkestri Grorud Ungdomskorps dirigent, mille repertuaar on orienteeritud „show kontsertidele“. Mõlema kollektiivi proovid toimuvad Oslos.
Oslo Muusikaakadeemias õpetab ta puhkpilliorkestri dirigeerimist ja õpilaste praktikabaasiks on üks eelpoolnimetatud orkestritest. Jätkuvalt on ta väga produktiivne arranžeerija, kes teeb seadeid professionaalsetele puhkpilliorkestritele. Viimase aja suurprojektiks on koostöö ja salvestused orkestriga koos noore väga andeka lauljanna Angelina Jordaniga, kes võitis Norras 2014. aasta talendikonkursi, olles ise siis vaid 8-aastane https://www.youtube.com/watch?v=nBGMQ9Kx9iI

Olulise osa oma repertuaarist on orkester Türi saanud soetada Bjørn Morten Kjœrnesi kaudu Norra kirjastusest Norsk Noteservice AS. Meeleolukat seekordse puhkpillinädala lõppkontserti saab nautida Türi Kultuurikeskuses pühapäeval, 11. veebruaril kell 14.00. Kontsert on tasuta.

Silja Aavik
Türi Muusikakooli direktor
5083213