Türi kultuurikeskuse kunstigaleriis: 16.12- 28.01.2021 Türi kultuurikeskuse galeriis Sirje Eelma näitus BOTTOBAAPA- Graafika/ installatsioon/ külalised

Ma pole seal kunagi käinud ja väga tõenäoliselt ei lähe ka kunagi. Ühel päeval mõned aastad tagasi, kui tütar oli koos ekstreemse reisiseltskonnaga Vene Karjalas, sain sõnumi: „Täna läheme Botobaapasse“. No mis koht see veel on!?

Google andis vastuse. Kui sõna BOTTOBAAPA lugeda eesti keeles, saame kentsaka sõna. Aga kui lugeda seda vene keeles/ kirillitsas, saame soomekeelse kohanime VOTTOVAARA. Vottomägi.

Iidsete saami jumalate püha mägi. Suured kivid, alt nagu lihvitud, toetumas väikestele kividele ja seismas võimatul kallakul, need fotod jätsid mulle sügava mulje. Laplaste ja saamide nüüdsed alad on palju enam põhja pool ja olen seal korduvalt käinud, peamiselt Soomes ja Norras. Inari–äärne  karm ja karune loodus, tundrud, kivijõed, kidur taimestik, see eriline õhk ja inimesed. Paik, kus väärtused saavad õigesse järjekorda.

Sellel näitusel oleks kõik „nagu valesti“. Alates nimest. Ja et saami jumalate Karjala-kodu asub nüüd Venemaal. Ja kuidas kivimürakad saavad seinal püsida. Kes on lihvinud kivid  ja asetanud suured kivid väikestele? Kuidas saab kivimägi lahkuda? Lisaks valeperspektiiv, kus pildirida koondub hoolimata ruuminurgast…

külalised: Rait Prääts – klaasobjektid

              Terje Ojaver – kivi

              Joanna Prääts & Mihkel Mikk – video

              IMEDEPÕLD 4×4 reisiseltskond

Näituse teine esitus Türi Kultuurikeskuse Galeriis on veidi erinev esimesest, mis toimus Tallinnas Vabaduse galeriis 2019. Esmaesitlusel on suur graafiline installatsioon „Uuskasutus 2.“ ja galerii allkorruse lavastuses on kasutatud Rait Präätsi klaasobjekte.

 

Türi kultuurikeskuse klaassaalis: 12.01- 26.02 Tiina Azojani portreefotode näitus “Elurõõm”

 

Olen sündinud Paides, kuid lapsepõlve- ja kooliaastatel elasin Keilas.

Praegu elan Raplamaal väikeses Valgu külas. Töötanud olen mitmel alal. Olen ema viiele lapsele ja kümne lapselapse vanaema.

Pildistamine on olnud mu hobi ajani kui hakkasin otsima elus uusi  väljakutseid. Alustasin fotograafiaga tegelemist 16 aastat tagasi.  Täiendasin end mitmel koolitusel. Esimesed pildid said tehtud  looduses, mis on tänaseni mu lemmikteema.

Jäädvustan erinevaid üritusi, sündmusi ja teen fotosessioone.

Fotoaparaadid millega olen pildistanud : Smena , Olympus, Sony, ja Canon.

Esimese isikunäituse avasin oma juubelil Valgus, 2013. aastal.

Järgnesid näitused: “Valgu Elu“ ja ”Valgu Põhikooli elu”, 2013

Loodusfotod “Aastaring” ja “Linnud”, 2013

Fototöötlus “Lillemandalad”, 2015

“Inimesed meie keskel”, 2016

…ja nüüd  siis viies näitus-”Elurõõm“. Idee algataja oli Jüri Kusmin, kes kutsus mind endale  abiks inimeste  jäädvustamisel. Meie eesmärk oli teha  portreede näitus kogukonna inimestest- välja tuua  nende hobid, näidata elukutseid ja lihtsaid erilisi inimesi, kes tunnevad elust rõõmu . Nii  saigi pealkirjaks-“ELURÕÕM”.

Jüri oli juba leidnud näitusefotode jaoks inimesi, kuid tema elutee  lõppes järsku ja kogu temapoolne töö jäi mulle jätkamiseks. Mitmed osalejad sai leitud nende poolt kes pildile tulid, soovitades, et ,,see inimene võiks sobida näituse jaoks”. Valikuid tehes  sai mõeldud, et oleks nii noori kui ka vanu, huvitavaid tegevusi, erinevaid elualasid ja hobisid.

Mõnusat näituse vaatamist! Elurõõmu           Tiina Azojan