Türi kultuurikeskuse kunstigaleriis: 21. veebruar- 29.märts  Ilme Rätsepi tekstiilinäitus “Valikmälu”

VALIKMÄLU

USA teadlaste väitel avastasid nad mooduse ebamugavate mälestuste selektiivseks kustutamiseks, mis tulevikus võib aidata inimestel ränkadest elusündmustest kergemini üle saada.  Hiirtega tehtud eksperimentides õnnestus Georgia meditsiinikolledzhi uurijatel kustutada teatud mälestusi, ilma et see näriliste aju oleks kahjustanud, kirjutab BBC News.

Isiklik mälu, perekonna mälu, põlvkonna mälu, riigi ja ühiskonna mälu. Mida laiemat ajapilti vaadata seda erapooletum ehk vähem selektiivne peaks see olema.

Oma isiklikku mälu uurides, tundub, et mida aeg edasi seda valivam mälu on. Kirkalt võib esile kerkida perekonna arhiivist vanaema jutustus, kuidas ta eelmise sajandi alguses tritsutamas käis või isa, noore mehe mälestused Siberi oludest. Ja loomulikult, korrigeeritult  ilusad hetked enda elust. Enamus kogetud ebameeldivustest on ununenud. Need ekstreemsed mälestused mis alles, on peamiselt kogemuse väärtusega. Kustutades kaob ilmselt ka kogemus ja uuesti analoogse sündmusega silmitsi seistes võib korrata eelmise, kustutatud mälestuse, tegevusmustrit. Kole oleks korduvalt tulemusteta õppida.  Aastate lisandudes on tore, et lõpuks tead ja taipad.

 Teadmiste, taipamiste ja kogemuse baasil toimub loomine. Progress ja areng on kõrgelt hinnatud, samas, kunst ei progresseeru. Kunstnik võib küll kasutusele võtta erilisi materjale ja rakendada uusi tehnoloogiaid oma teostes, looming sünnib ikka läbi looja võimekuse. Vana Egiptuse kultuuris ei olnud mõistet “kunstnik”. Inimesi, kes kujundasid templeid ja maalisid hauakambreid kutsuti “tema kes hoiab elus”. Ebastabiilses, lämmatava infomüraga maailmas on vaja ennast vahel “välja lülitada”, et kuulata, vaadata ja näha… enda jaoks olulist. Ja vahel teen seda maalides, et “elus hoida” oma hetki.

 Ilme Rätsep
 
 

Näitused II korruse klaassaalis: 20. veebruar- 26.märts”100 kindapaari kootud ja kantud Järvamaal”